Heta ämnen stänga

Rögles första kvartsfinal på 27 år

Lördag 10 april 2021 blev historisk som datumet då Rögle BK tog klubbens första seger i ett SM-slutspel. Efter klara 4-0 (0-0,2-0,2-0) hemma mot Frölunda leder nu laget med 1-0 i matcher i kvartsfinalspelet.

Publicerad: 10 april 2021 17:26

Bildbyrån

Efter match

Lördag 10 april 2021 blev historisk som datumet då Rögle BK tog klubbens första seger i ett SM-slutspel. Efter klara 4-0 (0-0,2-0,2-0) hemma mot Frölunda leder nu laget med 1-0 i matcher i kvartsfinalspelet.

Trots de tomma läktarna i Catena Arena kunde man ändå känna en lite annorlunda och speciell atmosfär just inför nedsläpp i Rögles första SM-kvartsfianl sedan 1994.Båda lagen inledde piggt men med en tajt defensiv. Det var fysiskt och lite griningt som det brukar vara i ett slutspel.Perioden slutade dock mållös utan de där klara målchanserna. Det man minns mest var kanske en privat uppgörelse mellan Frölundas Mats Rosseli Olsen och hans landsman Erlend Lesund i Rögle som båda åkte ut 2+2 minuter för Roughing efter knappt fyra minuters spel. Skotten vann Rögle med 9-4.

Rögle fick inleda andra perioden i spel fem mot tre efter två sena bortautvisningar i den första perioden. Dock lyckades man inte spräcka målnollan och 0-0 stod sig men det tidiga numerära överläget gjorde att Rögle tog kommandot och dominerade ofta under hela perioden.Det var emellertid i ett numerärt underläge som Rögle lyckades göra sitt och matchens första mål. Taylor Matson blev efter halva perioden snyggt framspelad av Brady Ferguson och kunde fri med Johan Mattsson i Frölundakassen sätta 1-0 i högra krysset.Med ungefär tre och en halv minut kvar av mellanakten kunde så Simon Ryfors sätta sin 26:e puck för säsongen i nät då han gjorde 2-0 i powerplay fem mot fyra. Ted Brithén och Daniel Zaar assisterade. Inga fler mål i perioden där Rögle åter vann skotten, nu med 10-5.

Den tredje perioden inleddes på samma vis som den andra med Rögle som det spelförande laget. Efter fyra minuter låg pucken bakom Mattsson i Frölundaburen igen ditförpassad av Anton Bengtsson. Kort efter vunnen tekning av Ted Brithén hittade Adam Tambellini in till Bengtsson framför mål som på något vis lyckades trycka in pucken till 3-0.Efter det målet slog Rögle av på takten något och försökte spela av matchen och segern. Frölunda tilläts sticka upp en del men skapade inte de heta chanserna. Med fyra och en halv minut kvar tog göteborgarna ut målvakten men Rögle kunde istället öka till 4-0 i tom kasse genom Adan Tambellini. Laget tog därmed sin första seger någonsin i ett SM-slutspel och leder med 1-0 i matcher inför match 2 som spelas redan i morgon i Catena Arena.

Patric Andersson

Liknande shots