Heta ämnen stänga

Tom Petterssons udda roll i Mjällby: "Självutnämnd schampoinköpare"

Tom Pettersson, 32, anslöt till Mjällby inför säsongen.På lördag får han spela cupsemifinal med sitt nya lag – där han har tagit sig an en udda roll.- Jag är självutnämnd schampoinköpare i klubben, säger han till Fotbollskanalen.

Det var i slutet av december som Tom Pettersson presenterades av Mjällby. Mittbacken, som har ett förflutet i bland annat Östersund och IFK Göteborg, anslöt närmast från norska Lilleström.

Han har fått en behaglig start på sitt två år långa kontrakt – och, ja, han har inget emot miljön.

- Jag trivs väldigt bra. Det är ett gäng sköna bönder man har kommit till. Allt är spartanskt och härligt. Men folk har stora hjärtan i sådana här klubbar, så är det verkligen i Mjällby. Det var skitlätt att komma in i allt. Man vet att det inte är den största budgeten och sådant, men det finns en charm i det, säger Pettersson till Fotbollskanalen.

Pettersson, har som nämnt, varit i olika klubbar. Men i Mjällby har han fått en revolutionerande roll.

- Eftersom jag är självutnämnd schampoinköpare i klubben så förstår man nog. Jag löser schampo till duschen när det tar slut. Det gäller att hjälpas åt.

Du bara tog tag i det?- Ja, för fan. Man är ju så bortskämd att man är van vid att det ska finnas. Jag tänkte: ”det är nog fler än jag som tycker det är jobbigt”. Jag åkte och köpte ett flak med flaskor så att vi inte behövde tänka på det. En vardagslyx för oss!

Det är alltså inte för att grabbarna luktar illa?- Jag säger pass på den, säger han skämtsamt.

Han har alltså klickat med lagkamraterna, och på plan har spelet möjligen klaffat än mer.

- Det är svårt att klaga när vi är framme i semifinal i cupen. Det är tangerar väl det bästa som Mjällby tidigare lyckats med. Jag hörde att vi har varit i semi två gånger tidigare. Det är bara att rida på framgången fram till matchen.

Vad som utmärker Mjällby? En mix av unga förmågor och rutinerade herrar, menar Pettersson.

- Det har varit lätt för alla att komma in i gruppen. Det är bara att vara sig själv så löser det sig med en gång.

Förutom den åtråvärda schampoinköparrollen ser han även sig själv fylla en annan funktion i gruppen.

- Jag är väl en av de mer rutinerade i vårt lag eftersom jag varit med länge på olika nivåer. Just nu så blir det en hel del erfarenhet som jag bidrar med, trygghet på planen med mina ledaregenskaper.

Gruppsegern i svenska cupen följdes upp med en kvartsfinalvinst på straffar mot Kalmar FF. I semifinal ställs Mjällby mot Hammarby.

- Det är jäkligt kul alltså. Vi hade lika gärna kunnat ha en träningsmatch någonstans nu, då hade det varit svårt att tagga till på riktigt. Nu är det mycket lättare när det är tävlingsmatcher. Och nu blir det desto tuffare när Bajen väntar. De ser ju otroligt bra ut, blir skitkul ju.

- De har enorm fart och vet vad de ska göra och hur de ska hålla positionerna. De flyttar bollen bra och stressar inte upp i trånga situationer. De är jättebra offensivt. Jag såg derbyt (mot AIK) och de var riktigt bra. Man blir imponerad, trots att de varit bra i flera år, när de nu tappar spelare och yngre kommer in och tar chansen och gör det bra. Det lär bli något att bita i, som det ska vara.

Abdo Saidi (Hammarbyspelare) sade att ni blir en tuff motståndare, vad tänker du om det?- Haha, ”degerforsarna” vet. Nej, men så blir det ju. Vi är ett lojalt lag och vi är starka defensivt. Vi vill jobba på att bli bättre på spelet med boll, men när du har spelare som håller fast till idé och matchplan så blir det svårt. Det ska inte vara lätt att möta oss, trots att vi inte har den största budgeten.

- De har ju Abdo Saidi som är jätteduktig, men han är ju inte ensam om att vara det i Hammarby, men det är ju det man triggas av.

Vad talar för att ni slår Hammarby då?- Just det att vi ska vara bättre än dem på saker som är gratis, i form av matchplan och att ta vara på situationen. Att vi inte har varit här särskilt ofta gör ju att man blir extra taggad att skriva historia.

Hur hade det varit att få spela svenska cupen-final?- Det hade varit klubbens största match i historien. Det är jävligt roligt att slåss om en titel, det finns ju bara två att göra upp om varje år. Det är svårt att få en större match i det här läget. Hade man vetat det under de tunga löpningspassen i januari, att man skulle få spela en cupsemi i mars, så hade de ju varit mycket lättare.

Det kan gå hela vägen?- Ja, det är klart. Vi är ju i semifinal. Om jag inte ska tro på det så är det ingen idé att åka dit. Vi spelar på hemmaplan och det blir jätteroligt.

Cupsemifinalen mellan Hammarby och Mjällby sänds på C More och C More Fotboll. Avspark: 15.00. Studiostart: 14.30.

Liknande shots
Nyhetsarkiv
 • Macchiarini
  Macchiarini
  Nu inleds rättegången mot Paolo Macchiarini
  27 april 2022
  1
 • G7-länder
  G7-länder
  G7-länder inför importförbud för ryskt guld
  26 juni 2022
  1
 • Karolinska
  Karolinska
  Anställda om krisen på Karolinska: Folk går omkring och gråter
  6 nov. 2019
  1
 • Aminata Diallo
  Aminata Diallo
  Aminata Diallo gripen på nytt för misshandeln av Kheira Hamraoui
  16 sept. 2022
  2
De mest populära shots av den här veckan