Heta ämnen stänga

Bomben: Kristoffer Olsson klar för Anderlecht

Kristoffer Olsson lämnar Krasnodar.Mittfältaren har skrivit på för belgiska Anderlecht.- Den här klubben ska skriva ny historia och jag vill vara en del av det, säger han via klubbens hemsida.

Kristoffer Olsson lämnade AIK inför säsongen 2019 för spel i ryska Krasnodar. Sedan dess har hans karriärskurva pekat uppåt - där han spelat till sig en given plats på det svenska landslagsmittfältet.

Nu byter svensken klubb. På onsdagen bekräftar Krasnodar att 26-åringen lämnar för spel i belgiska Anderlecht. Kontraktet sträcker sig till sommaren 2025.

- Jag gillar teknisk fotboll och fint passningsspel. Men jag vill också göra allt för att vinna. Den här klubben ska skriva ny historia och jag vill vara en del av det, säger han till klubbens hemsida. Såklart känner jag till de svenska spelarna som gjort det bra här tidigare: Pär Zetterberg och Christian Wilhelmsson. Så jag hoppas bygga vidare på det, säger han via klubbens hemsida.

Sportchefen Peter Verbeke om övergången:

- Han gillar att ha bollen, tänker snabbt, kreativt och vill spela framåt. Så han passar klubbens filosofi och kan spela på flera positioner i mittfältet.

Anderlecht slutade trea i ligan förra säsongen. Klubben sålde nyligen den centrala mittfältaren Albert Lokonga till Arsenal.

En ny svensk i Bryssel.

Liknande shots
De mest populära shots av den här veckan