Heta ämnen stänga

Truppen mot Mjällby

Laget reser till Hällevik. Avspark på måndagskvällen är 19.00 på Strandvallen. Här är vårt lag.
A-lag Herr

Laget reser till Hällevik. Avspark på måndagskvällen är 19.00 på Strandvallen. Här är vårt lag.

TruppenWarner HahnPontus Dahlberg

Emil SalomonssonCalle JohanssonOscar WendtTim van AssemaMattias BjärsmyrJohan BångsboAlai GhasemFelix ErikssonHosam AieshGustav SvenssonAbundance SalaouGustaf NorlinHussein CarneilEman MarkovicMarcus BergErik SorgaAlfons NygaardSaidu Salisu

Uppdatering kring rehab och frånvaroSebastian Eriksson, avstängd.Erik Sorga: Har haft återkommande problem med skadekänningar i slutet av träningsveckorna. Är nu åter i träning och uttagen i matchtrupp.Gustav Lillienberg: Smärta rygg. Målet är att åter träna kollektivt inom några veckor.Simon Thern: Slutfas i rehab efter hamstringsskada. Siktar på att åter vara i kollektiv träning inom en kort tidsram. Behöver klara av fysiska maxmoment innan han åter kan träna kollektivt.Suleiman Abdullahi: Genomför uppbyggnadsträning efter lång period utan matchspel. Planeras att delta i mer och mer kollektiv träning.Linus Carlstrand: Överbelastning i ländrygg. Kommer att jobba med rehab under hösten. Prognos att åter vara tillbaka till försäsong 2023.Lucas Kåhed: Rehab efter höftoperation. Siktar på att vara åter i kollektiv träning i slutet av året.

Matchtruppen presenteras av Orca Security

IFK GöteborgPublicerad: 4 september 2022 - 18.30Uppdaterad: 4 september 2022 - 18.42
Liknande shots
Nyhetsarkiv
 • Johanna Toftby
  Johanna Toftby
  Johanna Toftby opererade bort livmodern på grund av myom
  20 juni 2021
  3
 • Aiways U5
  Aiways U5
  Elbilstest: Betyg på billiga Aiways U5 från Kina
  30 jan. 2022
  1
 • John Hron
  John Hron
  KODE: John Hron mördades för 25 år sedan av nynazister
  17 aug. 2020
  1
 • Udda veckor
  Udda veckor
  Recension: Udda veckor (säsong 2) .se
  11 mars 2022
  1
 • Sverigesradio
  Sverigesradio
  Elin Cullheds "Eufori" nominerad till franska Prix Medicis - Kulturnytt i P1
  14 sept. 2022
  2