Heta ämnen stänga

Hjalmar Ekdal klar – Djurgården drömmer nu om Albin

Hjalmar Ekdal är klar för Djurgården – men klubbens supportrar får fortsätta vänta på en eventuell värvning av brorsan Albin Ekdal. Sampdoria har nämligen utnyttjat optionen i landslagsmittfältarens avtal, som nu går ut nästa sommar. – Men

Det var den 30:e december som SportExpressen avslöjade att Hammarbys Hjalmar Ekdal var klar för Djurgården. Detta då klubbarna kommit överens om övergångssumman för spelaren och 22-åringen i ett tidigt skede var tydlig med att han ville till Djurgården. 

Nu är Ekdal presenterad av Djurgården. 

- Det är väldigt kul för Hjalmar att få göra den här övergången. Både han och jag kände att Djurgården var väldigt entusiastiska och visade tydligt att de ville ha honom. Hjalmar känner fotbollsmässigt att han kommer passa väl in i den miljön, säger spelarens agent Martin Klette. 

 Har det varit en svår affär med tanke på att det är en affär mellan två rivaliserande klubbar? Historiskt sett görs det ju inte jättemånga affärer mellan Hammarby och Djurgården. 

- Det är svårt att uttala sig om. Det har gått väldigt snabbt och smidigt i Hjalmars och mina kontakter med Bosse Andersson och Henrik Berggren i Djurgården. De har visat stor vilja att värva Hjalmar och har uppträtt väldigt konstruktivt och professionellt. 

- Sedan har ju Djurgården och Hammarby förhandlat själva. Det verkar ha gått relativt snabbt och bra vilket nog kan delvis tillskrivas Jesper Jansson i Hammarby som alltid själv har haft ett gott fotbollsöga till Hjalmar.

 Hur ser du på steget som Hjalmar tar från att ha spelat i Sirius och nu kommer till Djurgården? 

- Det är ett steg till en större och bättre klubb med mer resurser och större krav. Ett steg framåt i karriären.

 Du är även agent till Hjalmar Ekdals bror Albin Ekdal som spelar i Sampdoria och landslaget, och många djurgårdare hoppas nu att de båda en gång ska spela tillsammans i allsvenskan. Hur ser du på chanserna till det? 

- Det är svårt att spekulera i. Det enda jag kan säga är att båda hade tyckt det var kul att någon gång få spela ihop. Om det sedan blir i Djurgården eller i Sampdoria får framtiden utvisa. 

”Inte riktigt såg en framtid i Hammarby”

- Albin vill nog spela utomlands ett tag till och Sampdoria utnyttjade nyligen optionen i hans avtal och förlängde till och med sommaren 2022. Hjalmars flytt till Djurgården har säkert inte försämrat Djurgårdens chanser att få hem Albin men utgör kanske ingen garanti för det heller.

Hjalmar Ekdal säger i samband med presentationen att Djurgården var sugen på honom, samtidigt som han inte såg en framtid i Hammarby.

– Det är en blandning av att Djurgården var entusiastiska och sugna på mig samtidigt som jag inte riktigt såg en framtid i Hammarby. Det bidrog till att jag sökte mig bort och Djurgården har visat att de tror på mig och att jag kommer passa bra in både i laget och spelet, säger Ekdal till klubbens hemsida.

Liknande shots
De mest populära shots av den här veckan