Heta ämnen stänga

TV: Mjällbys knall klart för cupfinal efter seger mot Hammarby

HÄLLEVIK. Mjällby AIF är vidare till klubbens första final i svenska cupen. Alexander Johanssons mål mot Hammarby blev det enda, när Mjällby fällde favoriten på Strandvallen. - Det var jävligt gött, säger Mjällbys Tom Pettersson till C M

Hemmalaget Mjällby AIF gjorde två ändringar i startelvan sedan kvartsfinalvinsten mot Kalmar FF, där Alexander Johansson och Arvid Brorsson ersatte Mamudu Moro och Viktor Gustafson. I Hammarby var Mads Fenger fortsatt sjuk och Jusef Erabi, matchhjälten mot AIK, ersatte Abdelrahman Saidi längst fram, som saknades med en lättare skadad. 

Bajens Joel Nilsson hade det första avslutet på mål i den 16:e minuten, efter en avvaktande matchinledning där Mjällby var piggast men saknade spets när de närmade sig offensivt straffområde. Tio minuter efter den möjligheten hade hemmalaget sitt första avslut på mål - ett distansskott från Otto Rosengren som inte vållade Oliver Dovin några problem. 

Nästa skott från Rosengren blev desto svårare för Bajenmålvakten. Dovin släppte retur på det och Alexander Johansson avslutade ett fint Mjällbyanfall i mål i den 38:e minuten. Anfallarens fjärde fullträff i cupen blev halvlekens enda mål. 

Bajenkaptenen Nahir Besara i C Mores halvtidssändning.  

- Vi förväntade att de skulle ligga lågt och vi ha mycket boll. Men det är svårt på den här mattan och med sättet de spelar på. Men vi ska kunna göra det i andra, säger Nahir Besara och är samtidigt kritisk till gräsmattan.  

Om hans egen insats säger han:  

- Det gäller för mig att ta tag i det. Det är inte någon som behöver aktivera mig. Det ska bli bättring till andra, säger Besara 

Mjällbys målskytt Johansson om halvleken i samma sändning:  

- Jobbigt, men jag tycker ändå att vi kommer upp i ganska bra nivå och spelar bra fotboll, säger Alexander Johansson. 

 - Det är klart att det är mycket springa men det är så vi vill ha det. Jag tror inte att Hammarby tycker det är så kul att det är en fysisk match, det gynnar oss.  

- Jag tycker att vi täcker mycket ytor, löper för varandra och är fysiska när vi ska vara fysiska, säger Johansson.

Drygt tio minuter in på den andra halvleken skapade Hammarby sin dittills bästa målchans efter en hörna, när Ivan Kricak tvingades rensa ett avslut på egen mållinje. Ett par minuter senare trodde Shaquille Pinas att han hade kvitterat, men spelet vinkades av sedan domarteamet bedömt att Nathaniel Adjei påverkat spelet ur en offsideposition, och Pinas gestikulerade tydligt sin besvikelse mot domarna. 

Hammarby lyckades flytta upp laget och sätta press på Mjällby, främst genom några hörnor. Men i den 70:e minuten kom ett gyllene läge för Mjällby att dubbla ledningen. Rosengren hittade Alexander Johansson som skottfintade bort sin försvarare, men Dovin stod för en strålande räddning på det låga skottet. Kort senare fick målvakten agera igen, när han tippade Ivan Kricaks avslut till hörna. 

Bajens slutkvart bestod av mycket bollinnehav, utan att riktigt tränga igenom ett vilt springade hemmalag. Ett inlägg i den 86:e minuten nådde inhopparen Saidou Alioum, som från en bra position nickade bollen strax utanför Noel Törnqvists mål. 

Det blev inget mer för Hammarby, som missade möjligheten att nå sin tredje raka final i svenska cupen. Mjällbys 1-0-seger gör att Blekingelaget istället ska spela klubbens första cupfinal någonsin.

- Det var jävligt gött och det blir kul att spela cupfinal i maj, säger Mjällbys Tom Pettersson till C More och fortsätter:

- Hammarby var lite hetare i starten, men det brukar gå ganska fort att sortera ut kring hur vi ska ligga defensivt och sedan försöka ta det därifrån. Det var inte alltid skönspel från vår sida, men nu är vi i final. Det är bara ett fokus, och det är att ta sig framåt i turneringen. Vi har inget att be om ursäkt för på det sättet heller och skapade hetare målchanser än vad Bajen gjorde i dag. Det var skönt att det höll hela vägen ut.

Pettersson vill nu att laget firar finalavancemanget ihop.

- Det måste vi ändå göra. Klubben har inte varit i cupfinal innan och det är ändå 14 dagar till premiären, så vi kan fira lite. Sedan får vi fira färdigt och glömma det här och börja satsa på Varberg hemma. Det blir kul som fan, men i dag kan vi fira, njuta och vara stolta, då alla som håller på Mjällby kommer vara glada i dag. 

Mjällby möter vinnaren mellan BK Häcken och Djurgårdens IF i finalen den 18 maj. 

- Det är väl pest eller kolera. Det är två jävligt bra lag, så det blir tufft oavsett. Vi får hoppas vi får hemmaplan i finalen, säger Pettersson. 

Mjällby AIF:s lag: Törnqvist - Kricak, Rösler, Pettersson - Herman Johansson (utbytt 86'), Brorsson (71'), Gustavsson (K), Rosengren, Persson - Ståhl, Alexander Johansson (76').

Byten: Gustafson (71'). Jagne (76'), Eile (86').

Hammarby IF:s lag: Dovin - Strand (utbytt 80'), Kurtulus, Adjei, Pinas - Tekie, Sadiku (46'), Besara (K) - Nilsson (63'), Erabi, Djukanovic (80'). Byten: Vagic (46'), Madjed (63'), Alioum, Demirol.

Gula kort: H. Johansson (53').

Liknande shots
Nyhetsarkiv
 • Leslie West
  Leslie West
  Rockartisten Leslie West död - DN.SE
  24 dec. 2020
  1
 • Jessica Springsteen
  Jessica Springsteen
  Kvinnan som utmanar de manliga kuskarna – och ny svensk seger
  27 nov. 2021
  2
 • Tom Landon
  Tom Landon
  Nazistens sonson misstänks ha hållit barnen inlåsta
  3 febr. 2023
  1
 • George Floyd
  George Floyd
  George Floyd-fallet: Domen mot Derek Chauvin tunn upprättelse
  26 juni 2021
  1
 • Benjamin Ingrosso!
  Benjamin Ingrosso!
  Benjamin Ingrossos framtidsplaner: ”Senaste åren har varit så hektiska”
  14 sept. 2022
  1