Heta ämnen stänga

Klart: Chelsea-svenskorna mästare - vann stort i avgörande matchen

Magdalena Eriksson, Jonna Andersson och Zecira Musovic har tagit en ny titel.Chelsea krossade Reading (5-0) och vann ligatiteln under söndagen.- Vilken känsla, säger Eriksson till klubbens Twitter.

Chelseas damer har redan vunnit ligacupen, och för en vecka sedan vann de över Bayern München och tog sig till Champions League-final. Under söndagen skulle Chelsea-svenskorna Magdalena Eriksson, Jonna Andersson och Zecira Musovic få fira nya framgångar.

Chelsea behöve vinna mot Reading i den sista matchen för att vara säkra på att vinna ligan. Manchester City fanns tätt bakom i tabellen, men det blev aldrig någon spänning. Chelsea körde över Reading och vann med hela 5-0.

Eriksson spelade hela matchen, samtidigt som Jonna Andersson byttes in efter 58 minuter, och Zecira Musovic satt på bänken hela matchen. Segern innebär att de försvarar ligatiteln från förra året, då de också vann. Klubben har tidigare vunnit ligan 2015, 2017 och 2018.

- Vilken känsla, försvara WSL-titeln, fantastisk känsla. Så stolt över tjejerna. Saknade verkligen fansen här i dag, säger Magdalena Eriksson till klubbens Twitter efter matchen.

- Jag älskade varenda minut av matchen, säger Fran Kirby till BT Sport efter matchen.

Chelsea spelar Champions League-final på söndag 16 maj, med avspark 21.00. Då står Barcelona för motståndet.

Liknande shots